close
تبلیغات در اینترنت

پروژه رشته معماری با عنوان طراحی معماری کتابخانه

بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما

پروژه رشته معماری با عنوان طراحی معماری کتابخانه

بازدید: 329

 

پروژه رشته معماری با عنوان طراحی معماری کتابخانه

همانطور که می دانیم کتاب و کتابخانه نقش مهمی در حفظ و نگهداری فرهنگ و تاریخ یک مملکت دارد ، و کمک شایانی به افراد جامعه در جهت افزایش اطلاعات و کسب علم می کند پس مناسب دیدم طراحی کتابخانه ای جامع در یکی از شهرهای اطراف تهران را به عنوان موضوع طرح نهایی انتخاب کنم

دانلود پروژه رشته معماری با عنوان طراحی معماری کتابخانه

اسکیسهای کتابخانه
طراحی سایت کتابخانه
پلانهای طبقات کتابخانه
نماهای طراحی کتابخانه
طراحی معماری کتابخانه
طرح کلی پلان کتابخانه درنرم افزار های طراحی
سیستم همکاری در فروش فایل
همکاری در فروش فایل
خرید پروژه رشته معماری
فروش فایل
fileina
فروشگاه ساز فایل
فروشگاه فایل
دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل 47627 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 190

پروژه رشته معماری با عنوان طراحی معماری کتابخانه

(بصورت جامع و کامل)
 
 
چکیده:
کتابخانه ها در طول تاریخ بشری بوجود آمدند تا از منابع و دانش بشری، که در طول زمان بوجود آمده اند، محافظت کنند. به مرور زمان کتابخانه ها به انواع مختلفی تقسیم شدند که هر کدام نقش جداگانه ای را در جهت پیشرفت جامعه ایفا میکنند. فرهنگ یک نیاز مبرم در جامعه است که با گذشت زمان دچار تحول و دگرگونی میشود، و کتابخانه ها با جمع آوری و نگهداری آثار فرهنگی جامعه، نقش مهمی را در توسعه فرهنگی افراد جامعه بر عهده داردند، که با گذشت زمان با توجه به رشد تکنولو‍‍‍ژی و سایه انداختن رسانه های غیر خارجی بر جامعه، نقش کتابخانه ها در این زمینه گسترده تر میشود. کتابخانه‌ها در طول تاریخ بشری بوجود آمدند تا از منابع و دانش بشری محافظت کنند.
 
 با مرور زمان کتابخانه‌ها به انواع مختلفی تقسیم شدند که هر کدام نقش جداگانه ای را در جهت پیشرفت جامعه ایفا می‌کنند. فرهنگ یک نیاز مبرم در جامعه است که با گذشت زمان دچار تحول و دگرگونی می‌شود، و کتابخانه ها با جمع آوری و نگهداری آثار فرهنگی جامعه، نقش مهمی را در توسعه فرهنگی افراد جامعه بر عهده دارند. با گذشت زمان و با توجه به رشد تکنولو‍‍‍ژی و سایه‌افکنی رسانه‌های غیر‌خارجی بر جامعه، نقش کتابخانه ها در این زمینه گسترده تر می‌شود.
 
امروزه اهمیت معماری ویژه کتابخانه‌ها و تأثیر آن بر روی بهینه‌شدن خدمات کتابخانه‌ای بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در این مقاله تلاش ‌شده با مطالعه تعدادی از کتابخانه‌های جهان و معماری آنها از نظر زیباشناختی و جذابیت برای کاربران، کاربردی بودن، انعطاف‌پذیری، ارتباط هماهنگ فضاها و تناسب با نیاز کاربران، میزان تسهیل ارائه خدمات و رابطه‌ی بین نیاز کاربر، نگرش کتابدار و دانش معماری آرشیتکت در بهینه کردن وضعیت کتابخانه‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در مطالعه روی طرحهای مختلف ساختمان کتابخانه‌ها در برخی از دانشگاههای خارج از کشور، خصوصیات معماری ساختمان کتابخانه در بخشهای مختلف با توجه به معیارها و استانداردهای معتبر مورد بررسی قرار گرفته است.
 
در فرآیند طراحی بایستی جامعه مخاطب کتابخانه و محدودیت‌ها و شرایط موجود در نظر گرفته شوند. معماری عمومی و معماری داخلی هر دو باید در جهت ایجاد تأثیرات مثبت بر روی مراجعه کننده باشند و برای تمامی قسمت‌های کتابخانه یک طراحی کارآمد و قابل اجرا و استاندارد اعمال شود. محورهای بررسی شده در این مقایسه تطبیقی عبارتند‌از: برنامه انتخاب مکان و ساخت ، فضاهای عمومی، فرآیند طراحی، ارزیابی نیازها، طراحی فضا، رنگ، تکنولوژی‌های جدید، دسترسی معلولین، انتخاب مبلمان و میزها، نورپردازی، امنیت، مراکز چند رسانه‌ای کتابخانه، اندازه مجموعه، تعداد کاربران بالقوه، تعداد کاربران بالفعل، مقدار و نوع خدماتی که کتابخانه ارائه می‌کند.
 
هدف اصلی از این بررسی مقایسه طرحهای مختلف اجرا شده در کتابخانه‌های مختلف (از جمله کتابخانه کنگره‌ی آمریکا، کتابخانه‌ی سیاتل آمریکا، کتابخانه‌ی دانشگاه برلین) برای معرفی و آماده‌سازی اذهان برای پذیرش ایده‌های جدید می‌باشد. بررسی امکانات فرآهم‌شده در برخی کتابخانه‌های جهان برای کسب اطلاعات کاربردی‌تر و دریافت رویکردی آینده‌نگر در احداث ساختمان‌های کتابخانه‌ها می‌تواند در سرعت بخشیدن به فرآیند تصمیم‌گیری کتابدار و آرشیتکت کمک کند، که این یکسونگری کارکنان کتابخانه‌ها و مهندسین معمار باعث بوجود آمدن کتابخانه‌هایی خواهد شد که بهترین خدمات را با کیفیت مناسب به کاربر ارائه خواهند داد.
 
 
 
کلمات کلیدی:

اسکیسهای کتابخانه

طراحی سایت کتابخانه

پلانهای طبقات کتابخانه

نماهای طراحی کتابخانه

طراحی معماری کتابخانه

طرح کلی پلان کتابخانه درنرم افزار های طراحی

 
 
 
 
بیان مسئله تحقیق:
همانطور که می دانیم کتاب و کتابخانه نقش مهمی در حفظ و نگهداری فرهنگ و تاریخ یک مملکت دارد ، و کمک شایانی به افراد جامعه در جهت افزایش اطلاعات و کسب علم می کند . پس مناسب دیدم طراحی کتابخانه ای جامع در یکی از شهرهای اطراف تهران را به عنوان موضوع طرح نهایی انتخاب کنم.
 
هدف تحقیق:
   امروزه اهمیت معماری ویژه کتابخانه‌ها و تأثیر آن بر روی بهینه‌شدن خدمات کتابخانه‌ای بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در این پروژه تلاش ‌میشود با مطالعه تعدادی از کتابخانه‌های جهان و معماری آنها از نظر زیباشناختی و جذابیت برای کاربران، کاربردی بودن، انعطاف‌پذیری، ارتباط هماهنگ فضاها و تناسب با نیاز کاربران، میزان تسهیل ارائه خدمات ورابطه‌ی بین نیاز کاربر، نگرش کتابدار و دانش معماری آرشیتکت در بهینه کردن وضعیت کتابخانه‌ها مورد بررسی قرار گیرد. در مطالعه روی طرحهای مختلف ساختمان کتابخانه‌ها در برخی از دانشگاههای خارج از کشور، خصوصیات معماری ساختمان کتابخانه در بخشهای مختلف با توجه به معیارها و استانداردهای معتبر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
در فرآیند طراحی بایستی جامعه مخاطب کتابخانه و محدودیت‌ها و شرایط موجود در نظر گرفته شوند. معماری عمومی و معماری داخلی هر دو باید در جهت ایجاد تأثیرات مثبت بر روی مراجعه کننده باشند و برای تمامی قسمت‌های کتابخانه یک طراحی کارآمد و قابل اجرا و استاندارد اعمال شود. محورهای بررسی شده در این مقایسه تطبیقی عبارتند‌از: برنامه انتخاب مکان و ساخت ، فضاهای عمومی، فرآیند طراحی، ارزیابی نیازها، 
 
طراحی فضا، رنگ، تکنولوژی‌های جدید، دسترسی معلولین، انتخاب مبلمان و میزها، نورپردازی، امنیت، مراکز چند رسانه‌ای کتابخانه، اندازه مجموعه، تعداد کاربران بالقوه، تعداد کاربران بالفعل، مقدار و نوع خدماتی که کتابخانه ارائه می‌کند.هدف اصلی از این بررسی مقایسه طرحهای مختلف اجرا شده در کتابخانه‌های مختلف (از جمله کتابخانه کنگره‌ی آمریکا، کتابخانه‌ی سیاتل آمریکا، کتابخانه‌ی دانشگاه برلین) برای معرفی و آماده‌سازی اذهان برای پذیرش ایده‌های جدید می‌باشد. بررسی امکانات فرآهم‌شده در برخی کتابخانه‌های جهان برای کسب اطلاعات کاربردی‌تر و دریافت رویکردی آینده‌نگر در احداث ساختمان‌های کتابخانه‌ها می‌تواند در سرعت بخشیدن به فرآیند تصمیم‌گیری کتابدار و آرشیتکت کمک کند، که این یکسونگری کارکنان کتابخانه‌ها و مهندسین معمار باعث بوجود آمدن کتابخانه‌هایی خواهد شد که بهترین خدمات را با کیفیت مناسب به کاربر ارائه خواهند داد.
 
3.اهمیت موضوع : 
کتابخانه ها در طول تاریخ بشری بوجود آمدند تا از منابع و دانش بشری، که در طول زمان بوجود آمده اند، محافظت کنند. به مرور زمان کتابخانه ها به انواع مختلفی تقسیم شدند که هر کدام نقش جداگانه ای را در جهت پیشرفت جامعه ایفا میکنند. فرهنگ یک نیاز مبرم در جامعه است که با گذشت زمان دچار تحول و دگرگونی میشود، و کتابخانه ها با جمع آوری و نگهداری آثار فرهنگی جامعه، نقش مهمی را در توسعه فرهنگی افراد جامعه بر عهده داردند، که با گذشت زمان با توجه به رشد تکنولو‍‍‍ژی و سایه انداختن رسانه های غیر خارجی بر جامعه، نقش کتابخانه ها در این زمینه گسترده تر میشود. کتابخانه‌ها در طول تاریخ بشری بوجود آمدند تا از منابع و دانش بشری محافظت کنند. با مرور زمان کتابخانه‌ها به انواع مختلفی تقسیم شدند که هر کدام نقش جداگانه ای را در جهت پیشرفت جامعه ایفا می‌کنند.
 
4. سابقه پژوهش های انجام شده در زمینه موضوع پروژه و جنبه نوآوری پروژه : 
تا کنون پایان نامه هایی تحت عنوان کتابخانه و بوستان مطالعه و.... توسط دانشجویان رشته معماری در دانشگاه های مختلف نظیر تهران مرکز، رودهن،اصفهان ،نورو ... صورت گرفته است. اما کتابخانه ای جامع و مرکزی مورد بررسی قرار نگرفته است.
 
5. روش تحقیق و چگونگی انجام آن :  
مطالعه سایت های اینترنتی مربوطه _  مطالعه کتاب های مرجع  _ _ بازدید از کتلبخانه ها و فضاهای مشابه ....
  
6. محل سایت و اهمیت انتخاب آن : 
  اسلامشهر - خیابان جلالیه - بن بست پور سینا - بن بست زارع 
    نزدیکی به دانشگاه و موسسه باستان شناسی و تالار ابن سینا یکی از دلایل پراهمیت انتخاب این سایت است . می توان از دیگر دلایل انتخاب ، به قرارگیری این سایت خارج از شهر تهران و .... اشاره کرد.
 
 
 
 
 
فهرست مطالب
چکیده1
 

فصل اول:سایت و معرفی آن5

بیان مسئله تحقیق:7
هدف تحقیق:7
3.اهمیت موضوع :8
4. سابقه پژوهش های انجام شده در زمینه موضوع پروژه و جنبه نوآوری پروژه :8
5. روش تحقیق و چگونگی انجام آن :8
6. محل سایت و اهمیت انتخاب آن :8
محل سایت9
عكس‌هایی از منطقه سایت پلان10
موقعیت جغرافیایی شهر تهران16
ارتفاع از سطح دریا16
شرایط اقلیمی16
شیب زمین17
طول و عرض جغرافیایی17
موقعیت استقرار17
نمودار سا لانه بارش و حرارت شهر تهران18
تهران19
جغرافیای منطقه تهران19
تاریخچه تهران20
نام تهران21
دیدنی‌ها21
موزه‌های تهران21
شرایط اقلیمی تهران28
موقعیت خورشید در آسمان40
تابش آفتاب بر سطوح مختلف و گرمای حاصل از آن41
بررسی وزش باد غالب43
خصوصیات جغرافیایی و اقلیمی حوزه نفوذ62
 

فصل دوم:مبانی نظری معماری70

نقش کتابخانه در توسعه فرهنگی71
مقدمه72
فرهنگ72
عناصر اساسی فرهنگ72
ویژگی های فرهنگ73
توسعه پایدار76
ویژگی های توسعه پایدار77
نقش اطلاعات،اطلاع رسانی و کتابخانه ها در توسعه پایدار78
اصول توسعه فرهنگی81
تعریف کتابخانه82
کتابخانه و نقش آن در توسعه83
نقش کتابخانه در توسعه فرهنگی83
مشارکت فناوری های اطلاع رسانی نوین در نقش کتابخانه ها در راستای پیشبرد اهداف فرهنگی84
آسیب شناسی فرهنگی و نقش کتابخانه86
 

فصل سوم:بررسی نمونه ها90

بررسی نمونه های داخلی وخارجی92
كتابخانه مركزی دانشگاه لین92
دانشگاه نوادا ، لاس وگاس95
کتابخانه های زیبا و معروف جهان 1102
Bibliothèque nationale de France104
El Escorial Library, San Lorenzo, Spain105
George Peabody Library106
Library of Congress, Washington, DC, USA107
Real Gabinete Portugues De Leitura Rio De Janeiro108
Suzzallo Library109
 

فصل چهارم:برنامه فیزیکی طرح121

مشخصات انواع كتابخانه های شهری برحسب مقیاس123
وظایف این كتابخانه ها به شرح زیر است :126
كتابخانه :135
استانداردها و سرانه ها136
فضاهای مورد نیاز149
1-فضایی برای كتابها:150
2-فضا برای خوانندگان:152
3-فضا برای كاركنان:156
4-اتاق جلسات:157
سرویس دهی و فضاهای در ارتباط با آن158
عملكرد تهویه و نیاز به آن در ساختمان159
مکانیسم تهویه طبیعی160
تاثیر اندازه پنجره161
تاثیر محل عمودی پنجره در شرایط تهویه طبیعی162
تاثیر جهت و نوع بازشو پنجره162
موقعیت پنجره و تاثیر ان در وضعیت تهویه طبیعی163
تهویه با سیستم های مکانیکی164
 

فصل پنجم:روند طراحی،نقشه ها و مدارک معماری167

دیاگرام حبابی زیرزمین(1-)169
دیاگرام حبابی طبقه همکف(0)170
دیاگرام حبابی طبقه اول(1)171
اسکیسهای اولیه172
طرح کلی پلان درنرم افزار های طراحی174
پلانهای طبقات به صورت زیر میباشد:175
طرح نهایی درسایت178
نمای شرقی179
نمای غربی179
نمای جنوبی180
نمای شمالی180
قرارگیری درسایت181
سالن های مطالعه در قسمت بالایی درسمت شمال سایت181
دید پرنده از کتابخانه مرکزی(از سمت شمال شرقی)182
نما- دید ازسمت شمال به جنوب182
قسمت غربی مجموعه- قرارگیری بخش اداری و نمایشگاه ها به ترتیب در بالا و پایین183
نما از قسمت ورودی اصلی مجموعه-جنوب شرقی به شمال غربی184
ورودی اصلی مجموعه ونور گیری آن184
منابع و مآخذ190
 
 
 
 
 

دانلود پروژه رشته معماری با عنوان طراحی معماری کتابخانه


این مطلب در تاریخ: جمعه 13 شهريور 1394 ساعت: 22:36 منتشر شده است
نظرات()

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

ورود کاربران

نام کاربری :
رمز عبور :

» رمز عبور را فراموش کردم ؟

عضويت سريع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

تبلیغات

متن

آمار


آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 3

آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 2,343
بازدید دیروز بازدید دیروز : 2,247
آي پي امروز آي پي امروز : 102
آي پي ديروز آي پي ديروز : 105
بازدید هفته بازدید هفته : 2,343
بازدید ماه بازدید ماه : 9,959
بازدید سال بازدید سال : 9,959
بازدید کلی بازدید کلی : 1,924,544

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 54.144.16.135
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
تاریخ امروز امروز : دوشنبه 04 تیر 1397

خبرنامه

براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

تصویر ثابت